Otizm Spektrum Bozukluğuna Genel Bir Bakış

Author:

Year-Number: 2023-69
Number of pages: 3735-3744
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Otizm genellikle 'gizli' bir engeldir ve desteklenmezse inanılmaz derecede tecrit edici olabilir. Ulusal Otizm Topluluğu, "her üç otistik yetişkinden en az birinin destek eksikliği nedeniyle ciddi zihinsel sağlık sorunları yaşadığını" kendileri belirtmektedir. Bununla birlikte, otizmli bireyler için 'geleneksel destek' spora katılımı, egzersizi ve hatta bununla birlikte gelen sosyal etkileşimi de kapsayabilir. Otizmli bireyleri egzersiz yapmaya teşvik etmek, daha iyi kişisel esenliğe giden yolda ilk adım olabilir.

Otizmi veya diğer gelişimsel engelleri olan çocukların ve yetişkinlerin obezite rahatsızlığı görülme oranı her geçen gün artmaktadır. Obezite, sağlıkla ilgili pek çok durumda kendini gösterebilmektedir. Her türlü düzenli spor faaliyetini dahil etmek, obezite ile ilişkili sağlık sorunları geliştirme olasılığını büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, otistik çocukların ağırlıkla ilgili sorunlara neden daha duyarlı olduklarını anlamak ve takdir etmek önemlidir.

Keywords

Abstract

Autism is often a 'hidden' disability and can be incredibly isolating if unsupported. The National Autism Society themselves state that “at least one in three autistic adults experience serious mental health problems due to lack of support.” However, 'traditional support' for individuals with autism can also include participation in sport, exercise and even the social interaction that comes with it. Encouraging individuals with autism to exercise may be the first step towards better personal well-being.

The incidence of obesity in children and adults with autism or other developmental disabilities is increasing day by day. Obesity can manifest itself in many health-related situations. Incorporating any type of regular sporting activity can help greatly reduce the likelihood of developing obesity-related health problems. However, it is important to understand and appreciate why autistic children are more susceptible to weight-related problems.

Keywords